Metal storage cabinet with 3 shelves and box DEPO 2-900/C
From 1.690,00 lei excl. VAT
The body is constructed through welded assembly, providing enhanced rigidity and long-term durability. 2 doors fitted with internally welded reinforcement profiles and rubber buffers for silent closing. The locking system features 3-point engagement: top, bottom and side.
Door hinges are concealed.
1 double internal cabinet (left / right), 415 mm in height, centrally divided and fitted with 2 doors, each with a cylinder lock and 2 keys.
3 shelves, height-adjustable at 80 mm intervals, reinforced. Max. load per shelf: 70 kg.
The cabinet is mounted on a base plinth of H80 mm with H10 mm adjustable feet in painted galvanised sheet steel.
- 24-month warranty Even for companies!
| Height | 1800 mm |
|---|---|
| Width | 900 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height of legs | 10 mm |
| Painted sheet thickness | 0.7 mm, DC01 EN10130 quality |
| Number of compartments | 2 |
| Compartment width | 900 mm |
| Closure system | Cylinder lock with 2 keys or padlock system |
| Base colour | RAL 7035 |
| Coating type | Electrostatic field coating |
Description
The body is constructed through welded assembly, providing enhanced rigidity and long-term durability. 2 doors fitted with internally welded reinforcement profiles and rubber buffers for silent closing. The locking system features 3-point engagement: top, bottom and side.
Door hinges are concealed.
1 double internal cabinet (left / right), 415 mm in height, centrally divided and fitted with 2 doors, each with a cylinder lock and 2 keys.
3 shelves, height-adjustable at 80 mm intervals, reinforced. Max. load per shelf: 70 kg.
The cabinet is mounted on a base plinth of H80 mm with H10 mm adjustable feet in painted galvanised sheet steel.
SIMILAR PRODUCTS
📞 Not sure which model is right for you?
Our team will help you choose the perfect locker
based on your space, budget, and field of use.
